Σάββατο, Νοεμβρίου 23, 2013

Σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο για Πανναξιακό, 3-1 τον ΟΠΕΡ

Επιστροφή στις νίκες για τον Πανναξιακό μετά και την ήττα από την ΑΕΚ στην Νάξο, επικρατώντας εκτός έδρας του ΟΠΕ Ρεθύμνου με 3-1 σετ. Με αυτή την νίκη ο Πανναξιακός είναι μέσα στην πεντάδα, σε αντίθεση με την ομάδα του Ρεθύμνου που βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.
Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με πολλές εναλλαγές στο σκορ, με τον Πανναξιακό  όμως να βρίσκει τις λύσεις και τελικά να φτάνει άνετα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 24-26. Στην συνέχεια, η ομάδα της Νάξου ανέβασε στροφές  έδειξε τις δυνάμεις της και με τις Ράντοβιτς και Κωνσταντινίδου έφτασε εύκολα και..... στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 15-25.
Όμως ο ΟΠΕΡ, παρά τα προβλήματα τραυματισμού και τις απουσίες δεν ήταν διατεθειμένο να τα παρατήσει και τόσο εύκολα και με ένα σερι 8-2 στα τέλη του τρίτου σετ έκανε το 26-24 και μπόρεσε και μείωσε σε 1-2.
Στο τέταρτο σετ,  οι γηπεδούχες συνέχισαν να πιέζουν με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι - χέρι μέχρι και το 22-22, σε εκείνο το σημείο όμως η αποχώρηση της Μπόνχεβα (γύρισε το γόνατο της)  έφερε πολλά προβλήματα στα κορίτσια του Ρέθυμνου, με το Πανναξιακό να εκμεταλλεύεται τα λάθη των αντιπάλων του, να τρέχει ένα σερι 3-0 και να πανηγυρίζει τελικά την νίκη με 22-25.
«Το πρώτο σετ ήταν καθοριστικό… Όλα δούλευαν ρολόι, αλλά για μια ακόμη φορά δεν μπορέσαμε να το τελειώσουμε. Δείξαμε ψυχικά αποθέματα με την ανατροπή στο γ’ σετ κι αν δεν χτυπούσε η Μπόνχεβα θεωρώ ότι θα πηγαίναμε στο τάι μπρέικ. Το αποτέλεσμα όμως είναι αυτό που μετράει. Έχουμε μείνει πίσω και πρέπει από δω και πέρα να δούμε πως θα διαχειριστούμε την κατάσταση», δήλωσε ο προβληματισμένος Μιχάλης Χαχαγιόπουλος.

Αντιθέτως ο Ζόραν Κόβαζιτς περιχαρής μετά την σπουδαία νίκη της ομάδας του είπε: «Ήταν ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Αντέξαμε όλες τις πιθανές πιέσεις από την πλευρά του αντιπάλου και είμαι πανευτυχής που η ομάδα έδειξε χαρακτήρα και πήρε αυτή τη νίκη. Βέβαια κάναμε και πάλι τα ίδια λάθη σε εύκολες μπάλες στο γ’ σετ, αλλά ευτυχώς δεν μας κόστισε. Δεν αλλάζει κάτι με αυτή τη νίκη και συνεχίζουμε τη δουλειά, θέλοντας να προοδεύουμε τόσο ως ομάδα, όσο και κάθε αθλήτρια ξεχωριστά. Είναι σημαντικό να βελτιωνόμαστε συνεχώς και στο τέλος του πρώτου γύρου θα κάνουμε ταμείο».
Τα σετ: 24-26, 15-25, 26-24, 22-25
ΟΠΕΡ (Χαγαγιόπουλος): Σαπαρέφσκα 11 (7/17 επ., 4 μπλοκ, 42% υπ. – 08% άριστες), Βασίλεβα 13 (11/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 49% υπ. – 10% άριστες), Μαυρέα 1 (1/1 επ.), Καλογριδάκη 8 (7/9 επ., 1 άσο), Μπόνχεβα 9 (4/11 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Νίκιτς 18 (15/49 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Σημαντηράκη –λ (55% υπ. – 27% άριστες) / Χατζάκη Ελ. –λ, Δραμητινού, Χατζάκη Ρ., Κατερίνη 5 (2/5 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ)
Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Τρίβουνιτς 9 (6/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 27% άριστες), Κωνσταντινίδου 16 (10/13 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Τσέσλιαρ 9 (1/4 επ., 6 άσοι, 2 μπλοκ), Ράντοβιτς 14 (12/42 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 32% άριστες), Εμμανουηλίδου 11 (9/17 επ., 2 μπλοκ), Λαγουδάκη 13 (13/22 επ., 55% υπ. – 27% άριστες), Κακουράτου –λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Φάρκωνα, Καρπουζά 2 (2/3 επ.), Γκολφινοπούλου