Σάββατο, Νοεμβρίου 07, 2015

Ήττα για τον Πανναξιακό στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Πανναξιακού γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα της Α1 από τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ, στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής.
Με εξαίρεση το β’ σετ όπου ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε εύκολα, το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Στο πρώτο σετ το 11-10 έγινε 11-14 κι αμέσως 16-14 με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι το 20-19 που έγινε 24-19 για τις πράσινες, οι οποίες έκαναν εύκολα το 2-0, για να ακολουθήσει μεγάλη μάχη.
Στο τρίτο σετ του αγώνα ο Παναθηναϊκός έδειξε να χαλαρώνει και ο Πανναξιακός παίζοντας το τελευταίο του χαρτί μπήκε δυνατά προηγούμενος με 9-12 και λίγο αργότερα με..... άσο της Τοτσίδου έφθασε στο 10-14.

Οι «πράσινες» αν και μείωσαν σε 12-15, η Διώτη έκανε το 12-16 στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ-άουτ του σετ, ωστόσο το μπλοκ της Τσίμα στην Τοτσίδου έφερε το 14-16 και το 15-17.

Η Τοτσίδου ανέβασε την διαφορά στο 15-18, ενώ ο άσσος από την Αποστολίδου το 15-19 δείχνοντας πως ο Πανναξιακός θέλει να ξαναμπεί στον αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 18-20 ξεσηκώνοντας τους φίλους του στην εξέδρα, ωστόσο η Καρπουζά έκανε το 18-21 και με δύο εντυπωσιακά στοπ της Τοτσίδου και της Περίν στην Νομικού ο Πανναξιακός ξέφυγε με 18-23.

Φιλντ και μπλοκ στην Περίν μάζεψαν την διαφορά στο 20-23 και στο 22-24, ωστόσο οι φιλοξενούμενες με πόντο της Διώτη έκαναν το 22-25 και το 1-2.

Στο δ’ σετ το γρήγορο 6-3 του ΠΑΟ μετατράπηκε σε 9-10, με τον Πανναξιακό να είναι μέσα στο ματς μέχρι το 17-16, αλλά εκεί ο ΠΑΟ εκμεταλλευόμενος τα λάθη των αντιπάλων του ξέφυγε 21-17 και πήρε τη νίκη.

Γιώργος Ρούσης: «Ξέραμε ότι η Νάξος είναι μια καλή και χαίρομαι που καταφέραμε με την κερδίσουμε. Σίγουρα περιμέναμε δυνατή αντίσταση, αφού είναι μια καλά προπονημένη ομάδα, αλλά αντιδράσαμε σωστά όταν έπρεπε και πήραμε τη νίκη»

Ζόραν Κόβαζιτς: «Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι κι ήταν το πρώτο τέτοιο ματς της σεζόν με την ομάδα μου να με εκπλήσσει ευχάριστα με την αντίδραση της σε μεγάλα σημεία του αγώνα. Είμαστε νέα ομάδα, δεν έχουμε αποκτήσει ακόμη την κατάλληλη χημεία και θεωρώ ότι τόσο το πρώτο όσο και το τέταρτο το χάσαμε από τα δικά μας λάθη και μόνο, αλλά επαναλαμβάνω ότι είμαι ικανοποιημένος από την ομάδα μου».

Τα σετ: 25-20, 25-16, 23-25, 25-19

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Φίλντ 9 (7/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Νομικού 11 (6/24 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 10% άριστες), Κουτουξίδου 2 (2/3 επ.), Καββαδία 12 (9/13 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 16 (10/29 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 38% υπ. – 15% άριστες), Τσίμα 12 (9/28 επ., 3 μπλοκ, 38% υπ. – 38% άριστες), Ρόγκα -λ (48% υπ. – 41% άριστες) / Αγγελοπούλου, Παπαδοπούλου 1 (1 άσο), Κάστανου

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Διώτη 14 (12/35 επ., 2 άσοι, 47% υπ. – 27% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Καρπουζά 11 (10/30 επ., 1 άσο), Τοτσίδου 16 (11/28 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 31% υπ. – 23% άριστες), Μεταξά 5 (2/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Περίν 8 (4/13 επ., 4 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (42% υπ. – 29% άριστες) / Γκιαούρη-λ, Νούσια 1 (1/3 επ., 22% υπ. – 11% άριστες), Αποστολίδου 1 (1 άσο), Δρακουλίδου.