Κυριακή, Φεβρουαρίου 21, 2016

Μεγάλη νίκη του Πανναξιακού απέναντι στον Άρη με 3-2

Σε αγώνα – θρίλερ με τον Πανναξιακό να προηγείται στο ξεκίνημα του αγώνα με 1-0 σετ και στη συνέχεια να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο εξελίχθηκε η σημερινή αναμέτρηση, καθώς ο Άρης με δυο συνεχόμενα σετ γύρισε το σκορ σε 1-2 σετ. Τα κορίτσια του Ζόραν Κόβαζιτς όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, και με κατάθεση ψυχής ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και οδήγησαν το παιχνίδι στην ρώσικη ρουλέτα του.....
τάι-μπρέικ όπου τελικά πανηγύρισαν την νίκη.

Στο πρώτο σετ, ο Πανναξιακός μπήκε φουριόζος και μετά το 3-3 πίεσε τον Άρη από το σερβίς και κατάφερε να χτίσει διαφορά (10-3). Οι φιλοξενούμενες δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό ενώ το τακτικό σερβίς του Πανναξιακού απέδωσε (21-10) για το 25-11 (1-0 σετ).

Στο δεύτερο σετ, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν χέρι χέρι (4-4, 9-9) με τον Άρη να παίρνει διαφορά (9-11, 11-13) και να φτάνει πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16. Οι φιλοξενούμενες διατήρησαν το +3 (18-21, 20-23) και παρόλο που ο Πανναξιακός μείωσε ο Άρης κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με 23-25.

Πόντο-πόντο ξεκίνησε και το τρίτο σετ με τον Άρη να προηγείται 5-8 και τον Πανναξιακό να ισοφαρίζει στο 12-12. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και πάλι η ομάδα του Άρη είχε προβάδισμα με 14-16, το οποίο και αύξησε για το 18-24 για την ανατροπή και το 1-2 (19-25).

Στο τέταρτο σετ, η ομάδα της Νάξου έφτασε με 8-4 στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ για να «απαντήσει» ο Άρης στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 13-16. Ο Άρης ήταν μπροστά 19-21 αλλά η ομάδα της Νάξου ισοφάρισε σε 21-21 ενώ πέρασε μπροστά (22-21), φτάνοντας στο 25-22 (2-2).

Στη ρώσικη ρουλέτα του πέμπτου σετ έγινε «μάχη». Η εκκίνηση 1-0 είχε κόκκινη κάρτα στον Άρη (σ.σ για διαμαρτυρίες στο φινάλε του 4ου σετ) με τον Πανναξιακό να προηγείται με 6-3. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 6-6 και μέχρι το 14-14 οι ομάδες όδευαν «πόντο-πόντο». Εκέι η Διώτη πήγε στη γραμμή του σερβίς, πίεσε την υποδοχή του Άρη και ο Πανναξιακός κατάφερε να κατακτήσει ένα σπουδαίο «δίποντο» που τον διατηρεί στο κυνήγι της 4ης θέσης που οδηγεί στα πλέι-οφ του πρωταθλήματος.

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής της ομάδας μας, Ζόραν Κόβαζιτς δήλωσε: «Καταφέραμε και ελέγξαμε το παιχνίδι. είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια αφού τα κορίτσια πάλεψαν μέχρι το τέλος για τη νίκη. Πιστεύω στην ομάδα μου και πιστεύω ότι βρίσκομαστε σε ένα καλό αγωνιστικά μομέντουμ. Ακολουθεί ο εξ αναβολής αγώνας με τον Παναθηναϊκό και είναι πολύ σημαντικός για εμάς».

Να σημειώσουμε ότι τα κορίτσια του Πανναξιακού φωτογραφήθηκαν με φανελάκια «Be My Hero» σε μία προσπάθεια που έχει ξεκινήσει στη Νάξο με σκοπό την ευαισθητοποίηση στο θέμα δωρεά μυελού των οστών…

Τα σετ: 25-11 (23λ), 23-25 (29λ), 19-25 (28λ), 25-22 (33λ), 16-14 (21λ)

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Περίν, Μεταξά, Μιλοβάνοβιτς, Διώτη – Ξένου, Καρπουζά, Τοτσίδου, Κελεσίδου -λ./Γκιαούρη -λ., Νούσια, Αποστολίδου, Δρακουλίδου / στο πάγκο και οι Φάρκωνα, Αξαοπούλου.

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Τυφλιώρη, Καετάνο, Καλανταρίδου, Τσομπανίδου, Τσιαρτσιάνη, Ιακωβίδου -λ / Χίτζιου -λ, Γουγούση, Κούση, Πλουμή. Στην εξέδρα ήταν η Γκάνο που υπέστη εξάρθρωση ώμου στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό πριν από μία εβδομάδα.