Δευτέρα, Νοεμβρίου 28, 2016

Έσπασε το ρόδι ο Πανναξιακός Νίκησε την Πόλις Καλλιθέας 79-75

O Πανναξιακός μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα που η τελική του έκβαση κρίθηκε στη παράταση, σημείωσε την πρώτη του νίκη της σεζόν για τον 2ο όμιλο στο πρωτάθλημα της Γ εθνικής κατηγορίας μπάσκετ.
Όπως ήταν φυσικό, η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλα από τους αθλητές που μαζί με τους
προπονητές και τον πρόεδρο της ομάδας ένα «κουβάρι» έβγαλαν την πρώτη «σέλφι νίκης» της χρονιάς.
Ο Πανναξιακός λοιπόν είπαμε κέρδισε: 79-75. Στην έξτρα περίοδο με τη κανονική διάρκεια του αγώνα να..... ολοκληρώνεται 67-67.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκινούν καλύτερα και προηγούνται 6-2 για να περάσει για πρώτη φορά ο Πανναξιακός μπροστά στο 5ο λεπτό με τον Μάκαρη (9-8) όμως η απάντηση για την ομάδα του Μουρικίδη άμεση τρέχει ένα σερί 9 -3 για να πάρει προβάδισμα 17-12 και να κλείσει το δεκάλεπτο 21-17… Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ανεβάζουν την πίεση, τρέχουν ένα σερί 6-0 και για δεύτερη φορά προηγούνται στο σκορ (23-21 με λέι απ του Γεωργιάδη).

Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πάνε χέρι χέρι και οδηγούνται στο ημίχρονο με τον Πόλις να έχει προβάδισμα ενός πόντου (32-31). Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανναξιακός δέχεται ένα σερί 7-2 και για πρώτη φορά η διαφορά ανεβαίνει στους έξι πόντους (39-33) όχι όμως για πολύ αφού οι γηπεδούχοι μειώνουν στο καλάθι (42-40) όμως και πάλι χαλαρώνουν. Αποτέλεσμα; Οι φιλοξενούμενοι παίρνουν διαφορά έξι (46-40) και οκτώ πόντων (51-43) και μάλιστα με πολύ καλά ποσοστά από τη γραμμή έξω από το τρίποντο… Αντεπίθεση διαρκείας από τους γηπεδούχους και η διαφορά τελικά κλείνει στο 30ο λεπτό στο καλάθι (53-51)… Η τελευταία περίοδος όπως είναι λογικό γίνεται ..ροντέο, με το πάθος να ξεχειλίζει από τους παίκτες των δύο ομάδων.

Με τρίποντο του Δαχρεντζή ο Πανναξιακός και πάλι αποκτά προβάδισμα (54-53) και φτάνουμε στο 35ο λεπτό όπου κάνει ένα σερί 5-0 (τρίποντο Γεωργιάδη και καλάθι Πολίτη) ώστε ο Πανναξιακός να έχει προβάδισμα δύο πόντων (61-59). Το παιχνίδι πηγαίνει πόντο, ο Γεωργιάδης με 1/2 βολές κάνει το σκορ 67-67 στα 42 δεύτερα και στη συνέχεια ο Πολίτης αστοχεί στην τελευταία επίθεση αν και υπάρχουν διαμαρτυρίες για τις αποφάσεις των διαιτητών. Και όχι άδικα. Στην έξτρα περίοδο, με τον Τζούρα ο Πόλις θα προηγηθεί 70-67 αλλά έως εκεί. Από εκείνο το σημείο μιλάει η ψυχή του Πανναξιακού: τρίποντο του Μάκαρη (75-72) και καλάθι του Μυλωνά λίγο αργότερα (77-74) και απλά στα 10 δεύτερα πριν τη λήξη ο Δαχρεντζής εύστοχος με 2/2 βολές διαμορφώνει το τελικό σκορ… Και η selfie βγήκε και πάμε για την επόμενη…

Δεκάλεπτα: 17-21, 14-11, 20-21, 16-14 παρ: 12-08

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Βάβουλας): Πολίτης 12 (2), Σβορώνος, Καλαβρός, Αρτσάνος Γεωργιάδης 5 (1), Καραγιάννης, Τζίμης 14 (1), Μάκαρης 11 (2), Μάκος, Δαχρεντζής 22 (1), Καδηγιαννόπουλος 2, Μυλωνάς 13.

ΠΟΛΙΣ Καλλιθέας (Μουρικίδης): Μπογδανίδης 11 (1), Βένιος, Κακαργιάς 8 (2) Θεοδωράκος 7 (2), Λυγγερίδης 6, Ευστρατίου 12, Ακουμάνης, Τσελέκος, Τσεκούρας, Κυριλής 8, Τσούρας 15 (3).

Πανναξιακός – Πόλις Καλλιθέας 79-75 (67-67 κ.α)