Πέμπτη, Απριλίου 12, 2018

ΕΠΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ - ΕΠΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 1-2 (Φάσεις και γκολ)

Η ομάδα των Κυκλάδων πήγε στην πηγή άλλα δεν κατάφερε τελικά να πιει νερό.  Στον χθεσινό ημιτελικό του final 4 της Βάρης ηττήθηκε με σκορ 2-1 από την έμπειρη ομάδα της  ΕΠΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ  και το μόνο που της απομένει πλέον  είναι η διεκδίκηση της 3ης θέσης στον μικρό τελικό της διοργάνωσης
Οι Ηρακλειώτες βρέθηκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ με γκολ του Πακιουφάκη  ο οποίος  με κοντινό πλασέ στο 21’ σημείωσε το 1-0  Οι νησιώτες παρά την.....
ψυχρολουσία που δέχθηκαν από την αρνητική τροπή του παιχνιδιού  δεν το έβαλαν κάτω. Έπαιξαν μυαλωμένα και προσπάθησαν υπομονετικά να βρουν τρόπους για να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα και να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις που θα τους επέτρεπαν να πετύχουν το τέρμα της ισοφάρισης Και αυτό τελικά έγινε στο 64'  λεπτό όταν ο Παντελαίος με ένα απίστευτο γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στα αντίπαλα δίχτυα  γράφοντας το 1-1  Το παιχνίδι ξεκίνησε από την αρχή με τις δυο ομάδες τώρα να ψάχνουν το χρυσό γκολ που θα τους δώσει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό   Σε τέτοιες περιπτώσεις όμως χρειάζεται και λίγη τύχη ή μάλλον για να το πούμε πιο σωστά πρέπει να προκαλείς την τύχη σου  και να δοκιμάσεις όλες τις επιλογές Ο προπονητής των τυπικά φιλοξενούμενων έριξε στην μάχη τον παίκτη που έμελλε να κρίνει το ματς Στο 72' την θέση του Ροδίτη πήρε ο Βοργιάς  και  6 λεπτά μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο με ένα δυνατό σουτ έξω από την αντίπαλη περιοχή αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα των Κυκλάδων   και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του σημειώνοντας το τελικό 2-1(78’)

ΕΠΣ Κυκλάδων: Ψύλλιας, Δάρας, Χατζηλαζαρίδης, Μαργαρίτης (90' Κοιλιακούδης), Μπέισα, Ξαγοράρης, Παντελαίος, Γρυλάκης, Λιέας, Λέκας (73' Γκούφας), Σαρρής (53' Καλογεράς)
ΕΠΣ Ηρακλείου: Ψιμόπουλος, Σμπώκος, Γκίκα, Μανιουδάκης, Παπαδάκης (55' Λίλο), Σαβουιδάκης, Τσαμπουράκης (46' Στακάκης), Κουτεντάκης, Μαμουλάκης (84' Ζηδιανάκης), Ροδίτης (72' Βοργιάς), Πακιουφάκης